• خبر روز


راهنماي صرفه جويي در مصرف برق كامپيوتر

چگونه با چند کلیک ساده مصرف برق رایانه شخصی خود را بهینه کنیم:

1. مانيتور :
آیا می دانید هر اندازه مانيتور بزرگتر باشد، ميزان برق مصرفي آن نيز بيشتر خواهد بود؟
يك مانيتور ۱۷ اينچ، ۷۰% برق ورودي به كامپيوتر را مصرف مي كند و يك مانيتور ۱۹اينچ ۱۰ برابر بيشتر از يك Notebook برق مصرف مي كند .

راه حل: صفحه نمایش خود را به گونه ای تنظیم کنید که پس از 5 دقیقه عدم استفاده خاموش گردد.
راه حل های Screen Saver و Stand-By نیز میتوانند مفید باشد اما بازهم دستگاه به جریان متصل خواهد بود.
روش: ویندوز 10 : روی صفحه دسک تاپ دکمه سمت راست ماوس را بزنید در قسمت Display Setting روی  Power & Sleep و گزینه خاموش شدن Screen یا صفحه نمایش را روی minutes 5 تنظیم کنید.
ویندوز 7 : وارد کنترل پنل شوید / در بخش power option گزینه power saver را انتخاب کنید.

 

2.  اسكنر، چاپگر، اسپیکر و کلیه لوازم جانبی :
این دستگاه ها معمولا خود دارای تنظیمات پیش‌فرض هستند که به صورت اتوماتیک به حالت stand-by میروند اما تا آن زمان در جریان مصرف هستند.
راه حل: درهنگام عدم نیاز به استفاده از لوازم جانبی مخصوصاً اسپیکرها که قابلیت رفتن به مود خواب ندارند بهتر است یا خاموش باشند و یا اتصال به برق را قطع کنیم.

 

3. هارد دیسک:
اگر از بیش از 1 هارد دیسک استفاده میکنید لازم است بدانید که فقط یکی از هارد ها همیشه اکتیو است و هارد دیسک دیگر فقط در مواقع ضروری نیاز به فعال شدن دارد.
راه حل: با مراجعه به power option در قسمت setting تنظیماتی وجود دارد که پس از چند دقیقه میتواند هارد دوم را خاموش کند و مصرف انرژی هارددیسک را تا 50 درصد کاهش دهد.
روش: به دلیل اندکی پیچیدگی در تنظیمات این بخش پیشنهاد میشود قبل از اقدام از کارشناسان بخش سخت افزار مرکز فناوری اطلاعات داخلی 2607 کمک بگیرید.

 

4. HIBERANTE 
در بسیاری مواقع مخصوصاً در لپ تاب ها هنگامی که از دستگاه استفاده نمی شود پس از گذر زمان مشخص دستگاه به حالت خواب یا در اصطلاح Sleep می رود. در این حالت مصرف انرژی هارد و صفحه نمایش به طور کامل قطع می شود اما همچنان اندک جریانی در سیستم وجود دارد.
راه حل: بهتر است با تغییر تنظیم دکمه های sleep روی دستگاه و یا با بستن درب صفحه نمایش دستگاه به حال HIBERANTE رفته و مصرف انرژی را به صفر برساند.
روش: برای ویندوز 10 : select Start , then select Settings  > System  > Power & sleep  > Additional power settings
برای ویندوز 7 :  Control Panel, click System and Security, and then click Power Options

 

    شماره خبر: ٦٥٥٢  -  تعداد بازدید: 1734

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج